Danas, kada na tržištu postoji toliko mnogo različitih varijanti tastatura, veoma je teško napraviti nešto što je jedinstveno, a istovremeno i korisno. Da to nije nemoguće, pokazuje Epomaker. Ovaj proizvođač tastatura uspeo je da spoji jedinstveno, praktično i korisno i sve to je primenio na dve veoma interesantne tastature.
Epomaker RT65
Prvi model koji ćemo vam predstaviti je Epomaker RT65. Prema numeraciji koju kompanija koristi, ono 65 u nazivu ukazuje da je u pitanju tastatura koja zauzima 65 procenata veličine standardne tastature. Ipak, to ne mora da vas brine. Manje dimenzije zauzimaju manje prostora na stolu, ali u ovom slučaju ne gubi se ništa od funkcionalnosti, sem eventualno numeričke tastature. Uostalom, ako koristite laptop računar, onda ste verovatno već navikli da radite bez nje. Ovde je možda opravdano postaviti pitanje, zašto jednu „malu“ tastaturu zameniti drugom iste ili slične veličine? Odgovor će uslediti u nastavku teksta, jer Epomaker RT65 definitivno nije obična, niti „samo“ tastatura.
Za početak, iako je smanjenih dimenzija, svi tasteri su standardne veličine i mehanički su, što donosi mnogo boljem utisku prilikom kucanja. Hod tastera je optimalan, kao i otpor koji stvaraju prilikom pritiska. Kada se gleda sa strane, redovi tastera su blago ulegnuti (konkavni), što doprinosi boljoj ergonomiji prilikom kucanja. To sve doprinosi da se prilikom dugotrajnog kucanja prsti i zglobovi na rukama minimalno umaraju.
Kada smo već kod dizajna, osvrnućemo se i na boje tastature. Ovaj model se prodaje u dve kolorne varijante, a nama je na test stigla belo-roze varijanta, očigledno namenjena lepšem polu. To je detalj koji ne utiče na funkcionalnost, ali definitivno izdvaja ovu tastaturu u moru drugih.
Sa funkcionalne strane izdvojili bismo nekoliko jedinstvenih detalja. Prvi je da je tastatura univerzalna, jer može da se poveže na tri različita načina – preko USB kabla, preko RF bežičnog prijemnika i bluetooth konekcijom. Kada se koristi jedna od bežičnih varijanti (RF ili bluetooth), tastatura se napaja preko ugrađene baterije kapaciteta 3000 mAh. A kada je povezana putem kabla, baterija se dopunjava.
Stanje baterije, trenutni način povezivanja, kao i još nekoliko drugih dodatnih informacija možete da vidite na odvojivom ekranu, napravljenom u stilu starih CRT monitora. Moguće je čak i da se na njemu prikazuju vaši omiljeni animirani GIF-ovi. Ekran je sa tastaturom povezan preko USB-C porta i lako ga je skinuti i skloniti kada nije potreban.
Još jedan detalj čini ovu tastaturu jedinstvenom. U gornjem desnom uglu postavljen je mini džojstik, koji može da služi za kontrolisanje reprodukcije multimedijalnih sadržaja, ili kao zamena za miša. Mod funkcionisanja se menja jednostavnom prečicom na samoj tastaturi. Na sličan način moguće je odabrati i način rada pozadinskog osvetljenja, koji obogaćuje sveukupni utisak prilikom rada sa ovom tastaturom.
Uz tastaturu se dobija odvojivi USB kabl, nekoliko dodatnih tastera i kapica, kao i alat za njihovo lako menjanje.
Cena Epomaker RT65 tastature je 69.99 USD.
Epomaker RT80
Iz iste serije tastatura stiže nam i Epomaker RT80. Razlika je u nešto većim dimenzijama ove tastature, postojanju zasebnih tastera za reprodukciju i čak dva ekrana. Kao i Epomaker RT65 i RT80 ima odvojivi ekran u stilu CRT televizora, a tu je i dodatni ekran dijagonale 1.54 inča, osetljiv na dodir, sa programabilnim funkcijama. Ovde nam se posebno svidela mogućnost da se određeni deo ekrana oko kursora zumira, da se napravi screenshot obeleženog dela ekrana, kao i opcije pristupa nekim sistemskim resursima. Zahvaljujući tome, rad sa ovom tastaturom postaje efikasniji, a određene operacije su dostupnije i na dohvat ruke.
Na odvojivi ekran nećemo trošiti reči, pošto je on identičan kao na prethodnom modelu. Pomenućemo samo da se, kao i kod Epomaker RT65 tastature, mesto za povezivanje tog ekrana koristi i kao skladište za RF prijemnik. Naravno i ova tastatura, kao i sve Epomaker tastature koje smo do sada probali, ima trostruku mogućnost povezivanja sa uređajem koji kontroliše (računarom, tabletom, telefonom televizorom…). U bežičnim modovima rada napaja se putem ugrađene baterije kapaciteta čak 5000 mAh, koja obezbeđuje nekoliko meseci autonomije.
Tasteri su i ovde mehanički, sa kapicama pune veličine. Kursorski tasteri su praktično inkorporirani u osnovni deo tastature, pa je to možda detalj koji će zahtevati neko vreme za privikavanje. S druge strane, za razliku od prethodne tastature, RT80 ima i nekoliko dodatnih funkcionalnih tastera. Ispod tastera je i ovde postavljeno atraktivno i programabilno RGB osvetljenje.
Obe tastature imaju visok profil, a ovaj model ima i dodatnu mogućnost podešavanja ugla i to u dva koraka. Naravno, standardno za Epomaker, i ova tastatura stiže sa nekoliko dodatnih tastera i kapica, kao i sa alatom za njihovo brzo i jednostavno menjanje.
Cena Epomaker RT80 tastature je 95.99 USD, a postoji u dve kolorne varijante – belo-sivoj (sa nekoliko crvenih tastera) i u crnoj varijanti.
Kontakt: Epomaker